Díszcsalán gondozása, szaporítása
A csodaszép színekben pompázó levelű díszcsalán (Coleus) a kerted egyik ékessége lehet.
Ültetése és gondozása egyszerű. Napos, félárnyékos helyen érzi jól magát. Ültetheted a kertbe, cserépbe, balkonládába, egyesével vagy csoportosan.
A kb. 30-40cm-re (fának nevelve akár 1m-re) megnövő, nálunk egynyáriként tartott évelő növényt a mi éghajlatunkon teleltetni kell. Jáva szigetéről hozta be egy holland kertész Európába. A kertészetek számtalan fajtát hoztak létre, ezért már nem használják a Coleus blumei nevet, hanem Solenostemon scutellarioides és Plectranthus scutellarioides neveken hívják. Nálunk hívják csalánvirágnak és virágcsalánnak is.
Gondozása
A gondozása egyszerű: a nedves, jóvízelvezető, tápanyagban gazdag talajt szereti. A földet dúsíthatjuk is komposzttal vagy trágyával. Nyáron napon vagy félárnyékban, télen hűvös (10-15 fokos), világos helyen tartsuk. Meleg helyen megnyúlik. Télen csak akkor kell locsolni, ha a levelei már lekonyulnak. A fagyok után mehet ki a szabadba.
Szaporítani dugványozással vagy magról lehet.
Nyáron érdemes a hajtáscsúcsokat többször visszavágni, így bokros, színes növény lesz belőle.
Nyáron a földjét tartsuk nedvesen, ha a föld felső rétege száraz, már érdemes meglocsolni. A vízhiányt jelzi, a levelei elkezdenek lekonyulni.
Teleltetéskor megjelenthetnek levéltetvek, lisztecskék, takácsatkák.
Szaporítása
Dugványozással: az anyanövényről levágott 10-15 cm hosszú hajtásokról az alső leveleket el kell távolítani és vízben gyökereztetni. Könnyen gyökeresedik. Ha pár nap alatt nem jelennek meg a hajtások, akkor tegyünk pár csepp tápoldatot.
Magról: kb. 20-22 fokos melegben csírázik legjobban, nagyjából 2 hét alatt megjelennek az első levelek. Úgy érdemes időzíteni, hogy kb. 10 héttel a májusi fagyok előtt legyen elvetve. Nedves földre vékonyan kell elszórni és vékonyan takarni.
Fa formára nevelés
A díszcsalán fa formára is nevelhető. Ehhez egy egyenes gyökeres vagy gyökér nélküli dugványra van szükség, amit kigyökereztethetünk. A gyökeres növényt ültessük el és kötözzük egy pálcához vagy karóhoz.
Az alsó leveleket távolítsuk el ültetés után, majd később, a növekedés során is távolítsuk el az oldalhajtásokat.
Miután elérte a kívánt magasságot, a csúcshajtást csípjük ki. Ezzel ösztönözzük arra, hogy bokrosodjon. Továbbra is távolítsuk el az oldalhajtásokat. A lombozatban rendszeresen csipkedjük vissza a hajtásokat.
A szár a növekedés idejében könnyen törik, oda kell figyelni rá, rendszeresen kötözni a karóhoz.
A díszcsalán betegségei
Igen ellenálló növény, nem jellemző, hogy betegség támadná meg.
Néha előfordulhat lisztharmat (túl magas páratartalom esetén), levélfoltosodás (ha a leveleit éri a víz), szárrothatdás (túlöntözés vagy nem eléggé vízáteresztő föld).
Nagyon erős napvényben a levelek perzselődhetnek, télen, ha túl meleg van neki és kevés napfényt kap, megnyúlhat.
A díszcsalán július-szeptember között virágzik, de a virágai jelentéktelenek, nyugodtan ki lehet csipkedni.
Nálunk beszerezheted a díszcsalánt