Csalánlé trágya készítése
Miért készíts csalán műtrágyát?
Rendkívül kifizetődő, hogy saját ingyenes és természetes növényi alapú műtrágyákat készíthetünk. Növények táplálják a növényeket, ha úgy tetszik. Még jobb a folyamat, ha a növényi alapanyagok kertünkből származnak. Természetesen az otthoni komposztálás a legjobb módja az ingyenes szerves trágya előállításának, amibe szintén tehetsz csalánt is.
A csalán levelei tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, a növényeid hálásak lesznek érte.
Hogyan készíts csalán műtrágyát?
A szükséges csalán mennyisége attól függ, mekkora területre mennyit szeretnél elkészíteni. Legtöbben 10l-es vödörben készítik. Nem muszáj, de ha kisebb darabokra vágod a csalánt, gyorsítod a trágya elkészülését.
Lazán tölsd meg a vödröt, majd engedd fel vízzel. hogy ellepje a csalánt. Előnyös, ha esővízzel, kútvízzel töltöd fel, ha nincs akkor állott vizet célszerű használni. Tegyél rá fedőt, mert büdös lesz, de ne zárd le, mert akkor a felszabaduló gázok nem tudnak távozni.
A csalánlevet lehetőség szerint naponta egyszer keverd meg. Arra készülj fel lelkileg, hogy szó szerint pöcegödör szaga van erjedés közben. Keverés közben buborékoknak kell megjelenniük. Két-három hét elteltével készen lesz a házi műtrágyád. Ha a keverés után láthatóan megszűnik a bugyborékolása, akkor a csalán már nem erjed aktívan, tehát lényegében készen van.
Szűrd le a csalán szilárd részét a folyadékból például egy másik vödörbe. Ha permetezni akarod, akkor használj sűrűbb lyukú szűrőt, ha locsolni fogod, akkor elég nagyobb lyukú szűrő is. A maradék leszűrt szilárd anyagot nyugodtan dobd a komposztra.
A kész tömény csalánlevet egy fedeles vödörben tárold vagy öntsd át zárható flakonokba. A csalánlé ebben a formában nagyon tömény, fel kell hígítani, mielőtt a kertbe kerül!
Nyugodtan tehetsz hozzá egyéb növényeket is, ha még komplexebb trágyát akarsz készíteni, mint pitypang, vérehulló fecskefű, bodzalevél, stb. Nem fog ártani.
A felhasználásra 6 hónapot szoktak javasolni, de tapasztalatunk szerint nyugodtan felhasználhatod az előző évit is, ha maradt belőle.
Hogyan használd a csalánlevet műtrágyaként?
Ahhoz, hogy használható műtrágyává hígítsd, keverj 1 rész csalánlevet 10 rész vízhez . Például 1 liter csalánlé 10 liter vízhez. De ha van egy 200l-es esővizes hordód és hozzáöntesz 20l csalánlevet, ugyanazt az eredményt kapod. Azonban könnyebb koncentrátum formában tárolni.
Hígítás után egyszerűen öntözd be vele a választott növényeid „talajáztatásként”, ugyanúgy, mint más folyékony műtrágyával. Érdemes előtte locsolni vagy eső után tápozni, hogy az értékes tápanyagok ne szivárogjanak el a talajban. Az ajánlott adag a növény vagy a cserép méretétől függ. Egy kisebb növény vagy cserép már egy-két csészényivel is elégedett lesz. Ha nagyobb növényeket vagy egy egész magasított kerti ágyást szeretnél csalánlével kezelni, próbáld meg öntözőkannával egyenletesen felvinni a talajra. Vagy locsold a növények tövéhez. Ha kétségeid vannak, kezdd kisebb adagokkal, nézd meg, hogyan reagálnak a növények, és lépj tovább.
Nyugodtan ismételd meg a csalán műtrágya alkalmazását havonta két alkalommal, de legalább 3 hetente.
A csalán lombtrágya használata
A talaj és a gyökerek táplálása mellett a növény leveleire is permetezhetsz hígított csalánlevet. Lombpermetként alkalmazva a csalánlé erős rovarriasztó hatású . A csalánban lévő hatóanyagok egyes vizsgálatok szerint szerint elriasztják a levéltetveket, atkákat és tripszeket. Sőt, a növények a leveleken keresztül könnyen felszívják a tápanyagokat, és még gyorsabban bejutnak érrendszerükbe, mint a gyökereiken keresztül.
Csalános lombtrágya készítésénél győződj meg arról, hogy a csalánlevet nagyon jól leszűrted. Ellenkező esetben a maradék növényi anyag könnyen eltömíti a permetezőgépet. Lombtrágyához hígíts fel 1 rész csalánlevet 20 rész vízhez és tedd a választott permetezőhöz. A legjobb gyakorlat bármilyen típusú lombpermetezést esti órákban alkalmazni, miután a növény nincs kitéve a közvetlen napfénynek. Ez csökkenti a nedves levelek leégésének kockázatát, és ez az az időszak, amikor a hasznos rovarok a legkevésbé aktívak. Permetezd a leveleket, amíg alaposan be nem vonódik és lecsepeg.
A „kellemes” szag miatt általában kerüljük a leveles zöldek, például a kelkáposzta vagy a saláta csalánteával történő permetezését.
Ugye hogy nem bonyolult?
Összefoglalva, azok a növények, amelyek csalántrágyát kapnak, fokozott növekedést és ellenálló képességet tanúsítanak. A saját csalántrágya házi vagy vad csalánból ingyenes, fenntartható és könnyen elkészíthető.