Biodiverzitás a kertben
Élhetsz városban vagy falun, a kerted a természet része. hozzájárul a természetben lejátszódó folyamatok működéséhez. Állatok, madarak számára fontos állomás lehet, rovarok pedig lehet, hogy a kertedben élik le az életüket. Az, hogy milyen fajok bukkannak fel nálad, attól függ, hogy merrefelé, milyen környezetben élsz. Nálunk például időnként előfordul erdei sikló, a kertünk hátulja erdővel határos.
Ugyanígy befolyásolja, ha túl sok körülötted a beton, térkő felület, vagy a gyakran, rövidre nyírt füves terület. Ezek nem kedveznek a beporzóknak.
Az első lépést máris megteszed, ha több fajta virágot ültetsz. Az a legjobb, ha mindig nyílik valamilyen virág. Persze érdemes megfontoltan válogatni, mert pl. egy teltvirágú növény hiába illatos, feltűnő, a beporzók nem tudják megközelíteni a számukra létfontosságú nektárt. Vagy egyes hibrid növények nem is termelnek nektárt.
Állíthatsz fel rovarhotelt, készíthetsz sünházat, madárodúkat, katicaházat,vagy meg is veheted ezeket készen. Télen etetheted a madarakat, folyamatosan tehetsz ki nekik ivóvizet. Ez utóbbi pl. még különösebb költségbe sem kerül. Egy közepes méretű virágalátét, benne néhány – a vízből kiemelkedő – kavics, és készen is van az itató. Ezzel is segíted az állatok megtelepedését. És hálásan segítségedre lesznek a kártevők eltüntetésében.
Ha leválasztasz a kertedben 1-2 négyzetméternyi helyet, ahová szórsz vadvirág magokat, teszel egy köteg rőzsét és békén hagyod, nagyon sokat segítesz a rovaroknak.
Ha nem irtasz ki egy-két gyomot, pl. gyermekláncfű, aprócsalán, akkor kedvezel egyes vadméh fajoknak, zengőlegyeknek.
A műtrágyák elkerülésével nagyban segíted a talajban élő mikroorganizmusokat. A szintetikus növényvédőszerek elhagyásával segítesz az egész élővilágnak. A rovarirtószerekkel is nagyon óvatosan kell bánni, hiszen nemcsak a kárt okozó, de a többi rovarfajt is elpusztíthatják.