Alakítsd ki a saját biokerted!
Mitől lesz bio a kert?
Nem attól, ami elsőként eszedbe jut, mert az kevés, hogy nem használsz vegyszereket. Ettől még nem lesz biokerted.
A biokert egy tökéletesen működő rendszer, amit a hagyományos szemlélettel szemben ökológiai szemlélettel működtetünk. Nagy szerepük van benne az állatoknak, a talajlakó élőlényektől kezdve a rovarokon, bogarakon át a madarakig.
Gyakorlatilag a természetet másoljuk le kicsiben. Erdő, mező, tó, számtalan állatfaj, növények, amit összefoglaló néven biodiverzitásnak hívunk.
Amikor „beáll” a kert – amihez legalább 2-3 év kell – könnyebben megbirkózik a különböző betegségekkel, kártevőkkel. Persze ettől még küzdeni fogunk a levéletvekkel, poloskákkal, és a lisztharmat, peronoszpóra is felbukkan. De a helyes növénytársításokkal sok betegségnek, kártevőnek ellenáll a kert.
Mi kell ahhoz, hogy biokerted legyen?
Tápanyagdús, termékeny talaj
Hívjuk segítségül a természetet. Nézz meg egy erdőt. Nem ássa, nem kapálja, nem gyomlálja senki, mégis termékeny talaja van. Mert a lehullott levelek komposztálódnak, a bolygatás nélküli talajban gazdag talajélet van.
Tehát a komposztálás alap, a növényi maradványok tápanyagban gazdag humusszá alakulnak és ezt visszaadjuk a földnek.
Trágyázás
Akár állati, akár növénytrágyát használsz, tápanyagot juttatsz a földbe, amit a talajban élő apró élőlények lebontanak és a növények számára felvehető lesz. Persze ezt folyamatosan pótolni kell, ahogy a növények fogyasztják.
Talajtakarás
Mulcsolj! Számtalan előnye van. Elfelejtheted a rotálást, ásást, kapálást, a föld puha marad, a gyomokból évről évre kevesebb lesz. Ritkábban kell locsolnod, mert nem szárad olyan könnyen ki a talaj. A bomló mulcs pedig további tápanyagot juttat a földbe.
Mulcsolni sok mindennel lehet, bármilyen növényi maradvánnyal, fűnyesedékkel, faforgáccsal, szénával, szalmával.
Növénytársítás
Egyes növények szeretik egymást, mások nem. A biokertben általában nem úgy ültetünk, hogy van 3 sor paradicsom, 3 sor saláta, hanem – maradva ennél a példánál, összevegyítjük őket egy sorban 1 tő paradicsom, 1 tő saláta váltakozik. Aminek egyébként az az előnye is megvan, hogy a paradicsom árnyékot ad a salátának, a saláta takarja a paradicsom tövét.
Védőnövények
Vannak olyan fűszer-, gyógynövények, virágok, amelyek kifejezetten védőnövényként funcionálnak a kertben. A büdöske például hatékonyan távoltartja a fonálférgeket. A virágok emellett a kertbe csábítják a beporzókat is.
Vegyszer nélkül
A fő cél, hogy vegyszermentesen termeljünk. Ugyanakkor készíthetünk házi szereket és vannak biogazdálkodásban is engedélyezett vegyszerek. Az első egy-két évben, amíg be nem áll a kert, valószínűleg kénytelen leszel használni ilyeneket, mert a klímaváltozás magával hozza azt is, hogy a kártevők áttelelnek, nem pusztulnak el a mínusz tizenfokokban.
Állatok a kertben
Egy biokert fenntartásakor próbálunk minél több hasznos állatot a kertbe csábítani. Ehhez általában készítünk vagy vásárolunk rovarhotelt, süni kuckót, fecskefészket, denevérodút, stb. Hagyunk egy kis műveletlen területet számukra, teszünk ki nekik vizet, csinálunk egy kis méhlegelőt. Mi segítünk nekik, cserébe ők is nekünk. A katicák és lárváik pusztítják a levéltetveket, a fecskék a repülő kártékony rovarokat és így tovább.
Vegyszermentes vetőmag
Nem vásárollunk csávázott vetőmagot, mert a csávázás szinte mindig vegyszerrel történik. Bio, vegyszermentes magokat használunk.
Ezek az alapok a biokerthez. Fogj hozzá minél előbb.
Tipp: kora tavasszal, késő ősszel például bevetheted az egész, még üres vagy már kiürült kerted mustárral, majd amikor megnőtt, tőben levágva használhatod mulcsként.